Заходи, проведені в рамках ТИЖНЯ КНИГИ


Бібліотечний урок-виховна година у 5 класі на тему : «Довідкова література»

Дата проведення: 16 березня 2011 р.


Мета: показати значення книги в житті людини, прищеплювати любов до книги; формувати комунікативну компетентність; виховувати потребу в читанні, культуру читання, бережливе ставлення до книги, навчити користуватися довідковою літературою.

Обладнання: плакати –вислови про книгу «Книга –вікно у світ», «Книгу

/Files/images/Школа/PICT1175.JPG

читати –усе знати», «Читання –самостійне плавання в морі знань» (В.О.Сухомлинський); стенди з книжками, виставка дитячих малюнків до творів; книжкова виставка «Довідкова література"

Хід заходу

Вчитель. Книгу у нас шанують усі. Вона була й залишається вірним супутником людини. Книга дасть слушну пораду, розповість про незвичайні пригоди і подорожі. Це –наш добрий друг і порадник.

Читаючи книгу, газету, журнал, слухаючи радіо, телевізор, ви зустрічали слова, вирази, значення яких вам незрозумілі. Що ж ви робите в таких випадках7 Звичайно, запитуєте батьків, вчителів, але корисніше самому відшукати потрібну інформацію. А її ви отримаєте, коли звернетеся до довідкової літератури. От про неї ми сьогодні і поговоримо.

Учень. Учень.

В кожнім домі, в кожній хаті – Дружба з книгою –це свято,

У містах і на селі, Не було б його у нас,

Хто навчився вже читати, Ми не знали б так багато

Має книжку на столі. Про новий і давній час.

Учень.

Книжка завжди поряд.

Книжка – добрий, милий друг,

Книжка знає все навкруг-

Що до чого , звідки, як

І про що писав Маршак.

Учень.

З нею знаєш 100 країн

І сягнеш морських глибин.

Долетим за мить одну

В міжпланетну далину.

Учень.

Друг твій, книжка, відповість,

-Що верблюд в пустелі їсть,

Скільки літ живуть кити,

З нею все узнаєш ти!

Вчитель. Із давніх давен учені, письменники, філософи відображали в

книжках знання, досвід свого покоління, свої думки і зберегли все це для нащадків.

(Входить Мудрець)

Мудрець. Доброго дня! Дозвольте мені бути присутнім на вашому святі.

Я – мудрець, багато знаю і хочу вам розповісти про цікавий світ книжок. Запрошую…

(Під оплески у костюмах заходять книги: художня книга, підручник, словник, енциклопедія, довідник.)

Підручник. Я –Підручник, ваш перший помічник і порадник. Молодший мій братик Буквар навчив вас читати і передав мені естафету.

Художня книжка. Я –Художня Книжка. Така красуня! Вся в малюнках і така цікава. Влаштовую зустрічі з казковими героями, подорожі у світ прекрасного.

Я книга, товариш твій.

Користуватися мною вмій.

Я – чиста, гарна і приємна.

То ж будь зі мною чемний.

Погані звички забувай.

Мене не рви, не ображай.

І пальці прошу ти не слинь,

Коли гортаєш сторінки.

Я, друже, твій надійний друг.

Та тільки для чистеньких рук.

Словник. Я –Словник, збірник слів в алфавітному порядку з поясненням,

тлумаченням, перекладом іншою мовою.Саме слово «словник» зявилося у нашій мові в кінці 18 століття, поступово витісняючи поняття «Лексикон» ( від грецької – словник).

1. Не бійся заглядати у словник.

Це пишний яр , а не сумне провалля,

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч в Грінченка і Даля.

Не майте гніву до моїх порад

І не лінуйтесь доглядать свій сад.

А мовний сад наш розкішний!

Бо словник важенний – страх!

Той, що ним ти користуєшся

В одинадцяти томах.

2. Буває, що слово відоме давно,

А знає не кожен, що значить воно –

І тут у пригоді стає визначник

Скарбів наших мовних-

Тлумачний словник.

Енциклопедія. Я –Енциклопедія. Коли ви шукатимете відомості про історію виникнення предмета, на допомогу до вас можу прийти тільки я.

Мені так хочеться бути з вами, коли ви готуєте уроки. Станьте моїми вірними друзями.

Довідник. Я –Довідник, для вас чудовий помічник. Я дам вам короткі відомості з певних питань. Подружимось, чи як?

Інсценізація « Прівєт! Ух, здорово!»

Учень 1. Давно-давно на землі не було книг. Шлях розвитку книги був тривалим і дуже складним. Люди використовували для виготовлення книжок –глину, листя та кору дерев, шкіру тварин, бамбук, папірус, шовк. Основний сучасний матеріал для книжок – папір –винайшли стародавні китайці у 105 році нашої ери. Перші книги з паперу в Європі почали виготовляти у ХІІІ ст.. Книги тривалий час писали від руки. Обкладинки прикрашали коштовностями. Одна книга інколи виготовлялася протягом 5-7 років. У ХV ст.. німецький майстер винайшов спосіб друкувати книгу.

Учень 2. Першу книгу «Буквар» на Русі надрукував у 1564 році у Москві Іван Федоров. Сотні років минуло відтоді. Зараз у нашій країні існують сотні друкарень. Щоденно завдяки праці письменників, працівників паперової промисловості, друкарів, палітурників у нас з’являються десятки книжок. Серед них особливе місце займають книги для дітей.

Вірш «Книжка скаржилась Мар’яні»

Інсценізація.

Королева Книг. Що трапилось, Книжечка? Хто тебе образив?

Книга. Ой, я втекла від дівчинки, яка мене била і зовсім не берегла. (забігає дівчинка).

Дівчинка. Ось де ти! Книжечко, моя дорогоцінна! Я тебе шукаю скрізь, а ти тут. Я тобі нічого поганого не зробила, тільки вдарила кілька разів свого сусіда по парті та вчора забула тебе у дворі. А вночі пішов дощ. Ранком я пішла тебе шукати, а ти ось де!

Книжка. Я не хочу повертатись до цього дівчиська. Заберіть мене до себе у бібліотеку.

Королева Книг. Добре, ми тебе вилікуємо у книжковій лікарні і читатимуть

тебе добрі дітки, які не залишатимуть тебе під дощем.

Дівчинка. А я залишатимусь без книжки? Я ж її дуже, дуже люблю!

Королева Книг. Ну, якщо любиш, то перш за все вилікуєш її і

запам’ятаєш правила поводження з книгою (вручає правила).

Дівчинка.

1. Беріть книги чистими руками (А я їх ніколи не мию).

2. Не перегинайте книжки, від цього випадають сторінки (А ви також перегинаєте книжки, як і я?).

3.Не кладіть до книжки олівців та інших предметів, від цього вона рветься. (Ніколи б і не подумала).

4. Не загинайте сторінки, користуйтесь закладками (А в мене їх немає).

5. Не читайте книги під час вживання їжі. (А коли ж?).

6.Щоб книга або підручник довше служили вам, обгорніть їх. (У мене жодна книга не обгорнута).

Королева Книг. Чи запам’ятали ці правила, діти? А ти, дівчинко?

Дівчинка. Я все зрозуміла, обов’язково виправлюсь.

Книжка всім знання дає, в кожній щось цікаве є

То ж на книжці не малюй, та не рви її, не псуй.

Мудрець. У наших книжок є свій дім, звідки вони прийшли до нас –це

бібліотека. Господар у книжковому домі –бібліотекар. Отже, надаємо слово бібліотекарю школи.

Бібліотекар. Діти! Зверніть увагу на виставку книг довідкової літератури, а це і є не що інше, як словники, довідники, енциклопедії.

У процесі навчання вам доводилося зустрічатися з незнайомими поняттями, термінами, іменами, географічними назвами, незрозумілими словами.

Найточніше і найкраще пояснення на поставлене запитання дадуть довідкові видання.

Довідкові видання – це видання, які допомагають нам про щось дізнатися, уточнити якесь поняття, перекласти якесь слово з однієї мови на іншу. Найбільшим за обсягом інформації є довідкове видання, яке зветься енциклопедією.

Слово «енциклопедія» в перекладі з грецької означає «коло знань».

Перші книги енциклопедичного характеру з’явилися у Стародавньому Китаї ще в XII-X ст. до н.е. Енциклопедії є універсальні та галузеві.

Словник – довідкова книга. Кожний словник - це зібрання слів, які розміщені за алфавітом. Словники бувають різні. Наприклад, орфографічні. До них треба звертатися , коли не знаєте, як написати те чи інше слово.

Словники , які пояснюють , «тлумачать» слова, називаються тлумачними.

При вивченні іноземних мов не обійтися без двомовних словників. А ще є галузеві словники.

Словник, який розкриває походження та значення найуживаніших фразеологізмів сучасної української мови називається фразеологічним словником.

/Files/images/Школа/PICT1177.JPG

Чи можна зробити з мухи слона? Звичайно, скажете, що не можна. Тільки в казці «вдається» перетворити що-небудь на щось і навіть на когось. Але так можуть думати тільки ті люди які не знають і не вживають фразеологізмів. За їх допомогою можна не тільки зробити з мухи слона, а й рукою подати на кілька кілометрів відстані, наїстися березової каші за власні провини, бути білою вороною серед своїх ровесників і почуватися на сьомому небі від прочитаної книги, зробити комусь ведмежу послугу.

Усе це на перший погляд дивно. Сказані в іншій ситуації сполучення цих слів повністю втрачають своє значення , свою образність, тільки з близької відстані можна щось подати рукою, каша буває гречана, ще ніхто не смакував . Правда дуже рідко , але таки трапляються в природі ворони, на відміну від чорних, білого кольору. Усі знають , що небо лише одне, а послуги можуть зробити тільки люди.

Наскільки бідною, примітивною стає мова без фразеологізмів. І навпаки , яка красива , багата, образна мова в того, хто влучно , доречно їх уживає. Тоді вона звучить, як музика.

Якщо ви захочете дізнатися про походження та значення того чи іншого фразеологізму , завітайте до бібліотеки і скористайтеся словником.

Ось перед вами універсальна «Енциклопедія для дітей». Хто? Що?Як? Чому? Звідки? Де? Коли? Ця книга дасть відповіді на багато запитань, допоможе зрозуміти зміст та значення багатьох слів, дізнатися про історію різних предметів, природу багатьох речей , адже це – енциклопедія, тобто збірник знань та довідок на різні теми.

Прочитавши енциклопедію, ти дізнаєшся багато нового та цікавого, розшириш свій кругозір і станеш людиною, з якою буде цікаво спілкуватися.

Енциклопедію зазвичай читають із будь-якої сторінки, тобто зі слова, яке цікавить. Енциклопедію читають вдумливо, повільно. До неї повертаються багато разів. Вона , як вірний друг, завжди поряд. У будь-яку хвилину до неї можна звернутися по допомогу, за поясненням і порадою.

/Files/images/Школа/PICT1186.JPG

А ось енциклопедичний довідник «Тваринний світ України» . Серед численних книжок про тварин, які пропонує ринок, на жаль, практично відсутні видання , посвячені власне тваринному світові України.

Пропонований довідник ознайомить читача із дивними створіннями, що живуть не в далеких екзотичних країнах, а поруч з нами, на нашій рідній землі.

Алфавітний каталог. Виступ учнів.

Читайлик. Дорогі друзі, я хочу побажати вам, щоб ви пам’ятали прості

правила, які допоможуть вам у житті

· Якщо хочеш поговорити з кимось –розгорни книгу.

· Якщо ти занудьгував –візьми книгу.

· Якщо хочеш одержати пораду –відшукай її у книзі.

· Якщо прагнеш знайти друга –подружись із книгою.

· Якщо мрієш стати справжньою людиною –читай книги.

· Якщо хочеш відчути безмежні можливості людського розуму –працюй із книгою.

Вчитель. Шановні учні, замисліться, яке місце у нашому житті займає гарна

книжка. Вона завжди веде нас за собою. І так буде постійно: подорослішаєте, а з вами назавжди залишаться ваші друзі –герої улюблених книг, які надихають жити, вчать бути мудрими, добрими, справедливими. Читайте, читайте й читайте! Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки з нової книги. Закінчилось наше свято, але не завершується зустріч з книгою. Бажаю вам назавжди подружитись з нею (Вчитель демонструє виставку книжок).

Представлення учнями своїх енциклопедій.

Учні.

Всі спасибі скажем тим,

Хто книжки для нас створив,

Хай ще створюють багато

Для дівчаток і хлоп’яток

Підведення підсумків.

/Files/images/Школа/PICT1169.JPG
Кiлькiсть переглядiв: 875