2014-10-28
Шкільна бібліотека – підрозділ мережі освітянських бібліотек.
Навчання – головна праця учня і вона не може здійснюватися без книги, а, отже, і без бібліотеки.
Бібліотека у школі – це головний осередок інформації, бібліотекар – вихователь, який виховує в учнів інформаційну культуру, прагнення до пошуку інформації, виховує вдумливого читача.
В Україні налічується 45 тис. бібліотек – державних, вузівських, шкільних, відомчих, сільських - і 15 млн. читачів у них.
Домантівська шкільна бібліотека створювалася поступово. Біля її витоків стояв Вернигора Ф.В. , який розпочав свою трудову діяльність після повернення з фронту у 1946 році. Працював у бібліотеці аж до 1958 року.
З 1 вересня 1958 року приступила до роботи у шкільній бібліотеці Шеремет М.К.
Ніби зовсім недавно було… 24 роки сповіщав Марію Костівну дзвінок про початок нового навчального року.
З 1983 року до роботи приступила я, Рябчун О.К.
Бібліотека школи займає 3 приміщення.
Пропрацювавши на посаді бібліотекаря понад 30 років я зробила висновок , що шкільний бібліотекар – це завідуюча, яка веде документацію по надходженню, прийому, обробці, обліку літератури, як художньої, так і окремо взятих навчальних посібників і підручників, створює і слідкує за дизайном і оформленням шкільної бібліотеки, веде інвентарні та сумарні книги.
Шкільний бібліотекар – це бібліограф, який постійно знаходиться в пошуку інформації для задоволення читацьких запитів. На належному рівні у бібліотеці поставлена робота з інформаційного обслуговування читачів.
Інформую про нові надходження , складаю рекомендаційні списки для позакласного читання та по програмі на допомогу вчителям української та світової літератури, веду тематичні картотеки, картотеку газетно-журнальних статей, алфавітний каталог, роблю передплату періодичних видань.
Шкільний бібліотекар постійно працює на абонементі, проводить запис читачів у бібліотеку, видає книги, забезпечує учнів підручниками.
Шкільний бібліотекар – педагог, який завжди прийде на допомогу книго користувачам, учителям та учням школи, допоможе знайти потрібну книгу, необхідну інформацію, працює з дітьми індивідуально, проводить масову роботу в класах: години цікавих повідомлень, вікторини, конкурси, презентації книг.
Серед інших заходів, крім поточного інформування, бібліотека використовує книжкові виставки, тематичні полички:
«Незалежній Україні 23 роки»,«Моє село , моя маленька батьківщина»,
«Шляхами болю й перемоги», «До 70-их роковин перемоги України над фашизмом», «Т.Шевченко – гордість і слава України», «Знайомтесь, нові книги», «Моя держава і я у ній» , «Подорож в історію України», «Незаслужено забуті книги про Велику Вітчизняну війну», «Людству про права дитини», «Бережіть щедрість природи», «О слово рідне, хто без тебе я» ( До дня української мови і писемності).
Бібліотека школи надає допомогу у підготовці і проведенні першого уроку, тут систематично ведеться «Літературний календар» і «Народний календар».
На допомогу книго користувачам у бібліотеці створено стенд «Куточок читача», де вміщено «Правила користування бібліотекою» та пам’ятки «Як вибрати книгу для читання», «Як працювати з підручником», «Як написати реферат» та ін..
Учні школи беруть участь у годинах спілкування : «Захист прав дітей в нашій країні « ( 4 клас), «Від Тарасика до Тараса» ( 2-3 класи), «Переможна історія Золотоніщини» ( 5-6 класи), «Черкащина – земля безсмертного Тараса» ( 9 клас), «Презентація книги О.Лущевської «Дивні химерики» (5 клас).
Велику роль в щоденній праці бібліотекаря відіграє актив читачів. Члени бібліотечного активу – це найактивніші читачі, які не тільки часто відвідують бібліотеку, а й допомагають в проведенні багатьох заходів.
У своїй роботі я не тільки пропагую літературу, а й вчу, як берегти книгу. Протягом багатьох років проходить акція «Живи, книго!». Це не тільки перевірка підручників і визначення рейтингу, а й кропітка роз’яснювальна робота. Це й «Книжкова лікарня», і і девіз учнів «Поверни в бібліотеку відремонтовану книгу».
Бібліотечним активом раз у чверть проводяться рейди-перевірки стану збереження підручників . Підсумки рейдів відображаються на стенда «Екран збереження».
Результатом проведення акції «Живи, книго!» у нашій бібліотеці є нагороди – Грамоти МОН України та грамоти районного відділу освіти.
Вже традиційно шкільна бібліотека проводить акцію «Підтримай шкільну бібліотеку». Так, протягом року бібліотеці подаровано чмокало книг. Це твори В.О.Сухомлинського, книги В.Нестайка, збірки казок, енциклопедії, інші книги. Всього на суму понад 800 грн.
Велике спасибі всім, хто підтримує цю акцію. В першу чергу голові с. Домантова Білялову В.О., який перерахував 500 грн., учням 8 класу і класному керівнику Кунчич О.М. ( 60 грн.), учням 9 класу і класному керівнику Пампушко Н.П. ( 50 грн.).
Ця акція дає змогу поповнити фонд шкільної бібліотеки.
Весь час я підвищує свій професійний рівень, ділюся своїми знаннями з колегами, вчителями, учнями.
Бажаю перетворити бібліотечний комплекс на оазис знань, тепла та відпочинку. Хотілося б бачити нашу бібліотеку просторою, затишною. З величезною кількістю сучасної методичної та довідкової літератури. З достатньою кількістю нової сучасної дитячої книги, із сучасним бібліотечним обладнанням.
Мрію про комп’ютерний центр з підключенням до Інтернету, великий екран, де можна дивитися як наукові та навчальні програми і фільми, так і розважальні, що сприяють як розвитку, так і відпочинку дитини.
Планів багато, тобто є поле для активної діяльності.
«Немає кращого фрегата , ніж Книга, - домчить до будь-яких берегів», - писав Е.Дікенсон.
Бібліотекар – капітан того фрегата, курс якого складає читач. Тож давайте будемо вмілими капітанами та впевнено будемо вести читача до його мети.
О.К.Рябчун,
бібліотекар шкільної бібліотеки Домантівського НВК.